Spelregels

In deze leesclub discussieer je met een groepje van 4 tot 6 lezers over Het gezoem van bijna alles van Coco Schrijber. Je doet dat aan de hand van kaartjes met vragen over de tekst. De leesclub begint met een korte inleiding, die een van de spelers voorleest. Daarna volgen 4 rondes:

  1. Ronde 1 bestaat uit 5 quizvragen over de tekst. Een van de spelers leest de vragen voor en alle spelers (inclusief voorlezer) schrijven hun antwoorden op een blaadje. Na het omdraaien van de laatste vraag verschijnen de juiste antwoorden in beeld. Daarna berekent iedereen zijn score.
  2. Ronde 2 is een algemeen vragenrondje over de tekst: de spelers benoemen om de beurt wat ze onduidelijk vonden en proberen samen een antwoord te vinden. Als de grootste onduidelijkheden opgelost zijn, begint ronde 3.
  3. Degene met de meeste goede antwoorden op de quizvragen mag als eerste een kaartje van de discussievragen omdraaien van een stapel naar keuze. Hij of zij geeft antwoord op de vraag, waarna de rest mag reageren. Vervolgens kiezen de overige spelers om de beurt een kaartje van een van beide stapels. Als een discussievraag herhaalt wat eerder in het gesprek al aan bod gekomen is, mag de speler die aan de beurt is een volgende kaart omdraaien. Dit gaat zo door totdat alle kaartjes omgedraaid zijn.
  4. Aan het einde van de discussie komen de spelers samen tot een oordeel over de tekst. In ronde 4 geven ze een oordeel uitgedrukt in sterren en motiveren zij hun keuze.

Inleiding

‘Voordat ze vertrok, voordat ze aan haar onderneming begon, zou ze iets nalaten. Mocht haar avontuur mislukken, mocht ze misgrijpen en naar beneden storten, dan had ze iets nagelaten. En als het niet aan haar eigen bloed was, dan aan de Goudschenkers die wel bestonden, wie ze ook waren.’ (p. 120)

In Het gezoem van bijna alles van Coco Schrijber besluit Cato Goudschenker op een dag haar eenvoudige huisje op een afgelegen eiland te verlaten om een daad te stellen. Ze gaat een hoge berg beklimmen. Ongetraind, nadat ze jaren geleefd heeft op koffie en alcohol. Vlak voor de beklimming stuurt ze een reeks brieven naar verre familieleden, die allemaal worstelen met hun eigen twijfels en zorgen. Geen van de ontvangers kent hun naamgenoot Cato, en toch brengt de brief heel wat teweeg in het leven van de Goudschenkers.

In deze leesclub gaan jullie in gesprek over de bijzondere levenskeuzes van Cato. Hoe moeten we haar besluit uitleggen om de Goudschenkers een brief te sturen? Wat motiveert haar keuze om zich af te zonderen op een eiland en op een berg? Samen proberen jullie grip te krijgen op Cato’s zoektocht naar zingeving en de bijzondere manier waarop de roman daaraan vormgeeft.

Ronde 1: Quiz



Quizvraag

1. Hoe noemt Cato de vrouw die op het eiland voor de oudere mensen zorgt?

2. Wat was Cato’s beroep voordat ze zich terugtrok op haar eiland?

3. Cato’s fictieve zoon Olivier interesseert zich in een specifieke wetenschap. Welke wetenschap is dat?

  • A Biologie
  • B Sterrenkunde
  • C Taalkunde
  • D Wiskunde

4. In welk land beklimt Cato de top van een berg?

  • A Nepal
  • B Noorwegen
  • C Peru
  • D Zwitserland

5. Hoe eindigt Cato’s beklimming van de berg?

Antwoorden

1. Soy Toyota
2. Hoogleraar filosofie
3. Sterrenkunde
4. Peru
5. Cato overleeft de beklimming niet. Haar lichaam blijft achter op de top.

Ronde 2: Vragenrondje

Wat vond je onduidelijk in Het gezoem van bijna alles, wat begreep je niet zo goed? Formuleer om de beurt een vraag over de tekst en probeer samen tot een antwoord te komen.

Ronde 3: Discussie



Feest der herkenning?

Kaart 1/8 - Feest der herkenning?

Waarom vertelt Cato zichzelf verhalen over de kinderen die ze zo graag had gewild, denk je?

Kaart 2/8 - Feest der herkenning?

Hoe zou jij het vinden om net als Cato op een afgelegen plek te wonen, ver weg van al je familie en vrienden? En hoe ervaart Cato dat eigenlijk, is ze gelukkig, denk je?

Kaart 3/8 - Feest der herkenning?

Waarom voelt Cato zich zo verbonden met Sor Toyota, denk je?

Kaart 4/8 - Feest der herkenning?

Naast Cato leren we ook een reeks andere personages met de achternaam Goudschenker kennen. Welk personage is je het meest bijgebleven, en waarom?

Kaart 5/8 - Feest der herkenning?

Cato komt er na enkele miskramen achter dat ze geen kinderen kan krijgen. Hoe gaat ze om met die teleurstelling? En hoe zou jij reageren als dit jou zou overkomen?

Kaart 6/8 - Feest der herkenning?

Lees het citaat uit de inleiding nogmaals. Cato is bang dat ze niets nalaat na haar dood omdat ze geen kinderen kon krijgen. Ze gaat op zoek naar andere manieren om zin te geven aan haar leven. Wat vind jij van die angst: is het krijgen van kinderen de enige manier om iets van betekenis na te laten?

Kaart 7/8 - Feest der herkenning?

Cato besluit haar leven om te gooien en ongetraind een hoge berg te gaan beklimmen. Heb jij zelf wel eens op het punt gestaan om iets te doen wat je eigenlijk heel eng vindt, of waarvan de uitkomst onzeker is? Waarom deed je dat, en hoe ging het?

Kaart 8/8 - Feest der herkenning?

Stel je voor dat jij aan het einde van je leven een brief zou schrijven aan (verre) familieleden. Wat zou daarin staan?

Feest der herkenning?

Dit was het laatste kaartje!



Stof tot nadenken?

Kaart 1/8 - Stof tot nadenken?

Op welk moment in het verhaal had jij in de gaten dat de kinderen van Cato niet bestaan? Kwam dat besef nadat de verteller expliciet had toegegeven dat de kinderen verzonnen waren, of al eerder? Leg je antwoord uit.

Kaart 2/8 - Stof tot nadenken?

Er is in dit boek sprake van een onbetrouwbare verteller, omdat je pas na een tijdje erachter komt dat Cato’s kinderen niet bestaan. Wat is het effect van zo’n verteller op de manier waarop jij dit verhaal leest? Ging je behalve het bestaan van Cato’s kinderen ook andere dingen in twijfel trekken? Leg je antwoord uit.

Kaart 3/8 - Stof tot nadenken?

Hoe verklaar jij Cato’s keuze om ongetraind in Peru een berg te gaan beklimmen? Wat wilde ze ermee bereiken?

Kaart 4/8 - Stof tot nadenken?

Is je iets opgevallen aan de manier waarop de vertelstijl verandert tijdens Cato’s bergbeklimming? Hoe zou jij die verandering typeren, en welk effect heeft die verandering op jouw ervaring van deze scènes?

Kaart 5/8 - Stof tot nadenken?

De roman lijkt op verschillende momenten vooruit te wijzen naar het droevige einde van Cato’s bergbeklimming. Hoe komen wij als lezer te weten dat Cato de beklimming niet gaat overleven, nog voordat de verteller benoemt dat haar lichaam achtergebleven is?

Kaart 6/8 - Stof tot nadenken?

Wat stond er volgens jou in de brief die Cato aan alle Goudschenkers stuurt? Hoe kun je de inhoud afleiden uit de verschillende reacties die de brief teweegbrengt?

Kaart 7/8 - Stof tot nadenken?

Hoewel de Goudschenkers allemaal anders reageren op Cato’s brief, is er misschien ook een overeenkomst aan te wijzen in de verschillende gevolgen van de brief. Wat is die overeenkomst?

Kaart 8/8 - Stof tot nadenken?

Nu je weet hoe de verschillende Goudschenkers gereageerd hebben op de brief, kun je nog stellen dat het leven van Cato ‘iets’ is geweest en niet ‘niets’? Hoe zou jij de nalatenschap van Cato omschrijven?

Stof tot nadenken?

Dit was het laatste kaartje!

Ronde 4: Oordeel

Geef Het gezoem van bijna alles samen een waardering uitgedrukt in sterren. Beargumenteer vervolgens jullie keuze. Wat vonden jullie goed en wat juist minder goed? Heeft de discussie jullie individuele oordeel veranderd, en zo ja, hoe? Probeer voorbeelden en argumenten te halen uit jullie reacties op de discussievragen.

Heb je zelf een goede discussievraag die nog niet gesteld is? Vul die dan in, dan voegen wij de vraag aan een van de stapeltjes toe.

Leesclubs_respons